Home / People / Clergy moves / Clergy and Staff moves April 2020
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 27 April 2020

Clergy and Staff moves April 2020

Into the diocese

The Revd Bruce Rickards, Curate at St Andrew, South Wimbledon, Diocese of Southwark now has Permission to Officiate (4600), from 2 April 2020.

The Revd Dr Teresia Derlen, Chaplain at the Swedish Church, also now has Permission to Officiate (4600), with effect from 7 April 2020.

Within the Diocese

The Revd Margaret Legg, SSM Curate at St John the Evangelist, Hyde Park Crescent (0207), retired from this post on 2 February 2020. NB: Is also Chaplain at the Imperial NHS Trust and will continue in this post and has also been issued with Permission to Officiate.

The Revd Rupert Charkham, originally due to start as Vicar of St Michael, Chester Square (0315), now has a start date that has been postponed.

The Revd Preb Stephen Coles, previously Vicar of St Thomas, Finsbury Park (0628), now has Permission to Officiate (4600).

The Revd Tim Stilwell, Vicar of St Dionis, Parsons Green (0805) and Area Dean of Hammersmith and Fulham (0800), ceased as Area Dean of Hammersmith and Fulham, with effect from 24 March 2020.

The Revd Cameron Collington, Vicar of St Simon, Rockley Road (0821), is also to be Area Dean of Hammersmith and Fulham (0800), from 25 March 2020.

The Revd Sarah Guinness, Priest in Charge of the Brentford Team Ministry (1001), is to be Area Dean of Hounslow (1000), 25 March 2020.

The Ven Richard Frank, previously Vicar of All Souls, Margaret-on-Thames (1024), now Archdeacon of Middlesex (4400), from 23 March 2020, is also to be SSM Priest in Charge of St George, Hanworth (1009), from 20 April 2020.

The Revd Andy Saville, Vicar of All Saints Laleham (1303) and Area Dean of Spelthorne (1300), ceased as Area Dean of Spelthorne, with effect from 24 March 2020.

The Revd Joseph Fernandes, Vicar of St Hilda, Ashford (1302), is also to be Area Dean of Spelthorne (1300), from 25 March 2020.

The Revd Rex Morton, originally due to cease as Vicar of Golders Green (1514), on 31 May 2020, will now remain in post until further notice.

The Revd Rachel Greaves, previously Curate at St Michael, Highgate (2001), is now Curate at Christ Church with St Mary, Hendon (1501), from 29 March 2020.

The Revd Natasha Woodward, originally due to start as part-time Interim Minister at Christ Church, Brondesbury (2115), now has a start date that has been postponed.

The Ven Adam Atkinson, Two Cities Area Director of Mission and Development (4200), is now the Archdeacon of Charing Cross (4400), from 23 March 2020.

Retired

The Revd Wendy Brooker, Chaplain at the Royal Orthopaedic Hospital (2494), retired on 2 April 2020.

Out of the diocese

The Revd Luigi Licari relinquished Permission to Officiate (4600), from 2 April 2020.

Deceased

The Revd Linda Liversidge, previously SSM Curate at Jesus Church, Enfield (1824), died on 5 April 2020

The Revd Nigel Orchard, Vicar of Christ the Redeemer, Southall (2302), died on 31 March 2020.

Staff changes within the London Diocesan Fund               

Annette Gordon, safeguarding team, based at London Diocesan House, has left the London Diocesan Fund.


About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top