Home / People / Clergy moves / Clergy and Staff moves September 2021
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 30 September 2021

Clergy and Staff moves September 2021

Permission to Officiate

The Revd Pamela Barrie has been issued with Permission to Officiate.

The Revd Jennifer Krige has been issued with Permission to Officiate.

The Revd Flora Winfield has been issued with Permission to Officiate, from 17 September 2021.

The Rt Revd Pete Broadbent has accepted Honorary Assistant Bishop and Permission to Officiate, with effect from 1 October 2021. This is in addition to his role as Bishop’s Adviser (2030 Vision)

The Revd Jonny Dyer has been issued with Permission to Officiate.

The Revd Jason Roach has been issued with Permission to Officiate,

Within the Diocese

The Revd Annette Fritz-Shanks, SSM Curate at Emmanuel, Hampstead (1605), is to be Bishop’s Advisor for Self-Supporting/Bi-Vocational Ministry, Diocese of London from 27 September 2021

The Revd Chinedu Calebmark Onyemaobi is to be SSM Curate at St. Anne, Hoxton (0523), from 30 September 2021.

The Revd Richard Bastable, Vicar of St. Luke, Uxbridge Road (0815), is to be Priest in Charge of St. Matthew, Sinclair Road, from 2 October 2021 (he will also continue as vicar of St Luke’s Shepherd’s Bush)

The Revd Natasha Beckles, Curate at St. Luke, Oseney Crescent (1721), is to be Curate at St. Martin and St. Andrew, Gospel Oak (1714), from 3 October 2021

The Revd Stephen Brown, Priest in Charge of St. Alphage, Edmonton (1802), is to be Vicar of St. Alphage, Edmonton (1802), from 4 October 2021

The Revd Andrew Keep, SSM Curate at St. Margaret Pattens (0132), is to be SSM Guild Vicar of St. Margaret Pattens (0132), from 11 October 2021

The Revd Preb Sandra McCalla, Vicar of St. Leonard, Heston (1023), is to be Chaplain to the Bishop of London and Licensed Preacher under Seal, from 1 November 2021.

The Revd Richard Springer, Rector of St. George in the East (0715) and Area Dean of Diversity, Diocese of London has ceased as Area Dean of Diversity from 19 September 2021

Into the Diocese

The Revd Chris Edwards, previously Curate at Christ Church, Little Health, Diocese of St. Albans is now Associate Vicar at Christ Church, Cockfosters (1820), Diocese of London, from 1 September 2021

The Revd Tasha Critchlow, Chaplain of Addenbrooke’s Hospital, Diocese of Ely is to be Lead Chaplain at The Royal Marsden Hospital NHS Trust (1296), Diocese of London, from 15 September 2021

The Revd Kamran Bhatti, previously missionary priest in the Diocese of Blackburn, is to be Priest in Charge of Golders Green Parish Church from 14 September 2021

Retiring

The Revd Nick Jones, Rector of Acton (2212), is to retire on 6 December 2021

The Revd Edward Lewis, Vicar of St. Mary, Kenton (2410), is to retire on 31 December 2021, remaining as Chaplain to Her Majesty the Queen

Resigned

The Revd James White, SSM Curate at St. Martin, Ruislip (2512), resigned on 2 September 2021

Rest in Peace

The Revd Adrian May, previously SSM Curate at St. Peter, Notting Hill (1109), who died on 1 September 2021

Staff changes at the London Diocesan Fund

Welcome to the LDF

Natasha Beckles, who assumes the position as Compassionate Communities Development Worker: Serious Youth Violence.

Hayley Humphreys, who assumes the position as Compassionate Communities Development Worker: Parish Responding.

Pattie Gercke who assumes the position as Compassionate Communities Development Worker: Refugee & Homeless.

Oliver Home who assumes the position as Chair of Diocesan Secretaries and Chief Executives Network.

 


Back
to top