The 2022 ordination lists of those being ordained to the Diaconate and the Priesthood.
Please pray for these candidates in the coming weeks.
Deacons 2022 – Total 54 candidates
The service at St Pauls Cathedral on 2nd July will be live streamed here
Those marked * will be ordained on 2 July at St Andrew Holborn 11.00 am.
Those marked ** will be ordained on 6 July at Christ Church Mayfair 5.30pm.
Two Cities
Angela Sheard | St Martin-in-the-Fields |
Jennifer Midgley-Adam | All Hallows-by-the-Tower |
Katy Hirst | St Luke Kilburn |
Kirstine Henderson | St Mary Bryanston Square |
Robert Pfeiffer | St Vedast/ Moot |
Theodora Jejey | St Barnabas Pimlico |
Stepney
Andrew Bailey* | St Peter London Docks |
Andrew Large | St John Hoxton |
Colin Hamilton | KXC |
Freya Bradley | St Mary Upper St |
Gareth Haddow | St Paul Shadwell |
Jordan Prance | Christ Church Spitalfields |
Josh Richards | St Mary Upper St |
Louise Cathrow | St John Hoxton |
Rafael Vinhas Chaves | All Hallows Bow |
Rebecca Hamilton | KXC |
Toby Thomas | SAINT/St Leonards |
Uzor Monu | St John Upper Holloway |
Kensington
Brandon Fletcher-James | St Michael All Angels Bedford Park |
Briony Mackie | St Eth Fulham |
Claud Jackson | HTB |
David Hill | St Saviour Wendell Park |
Elizabeth Wood | HTB |
Fiona Budden | St Mary Spring Grove |
James West | Christ Church Turnham Green |
John Hillman* | St Matthews Ashford & St Mary Stanwell |
Joseph Ammoun | St Simon Zelotes, Upper Chelsea |
Kira Taylor | HTB |
Madeleine Miller | St Simon Hammersmith |
Oliver Mitchelmore | HTB |
Rachel Wooden | St John Isleworth |
Rajesh Mhaske | Hope Church Hounslow |
Rudolph Tan | Christ Church Feltham |
Russell Rook | St Dionis Parsons Green |
Stephen Miller* | St Luke Hammersmith |
Tash Kusi | HTB |
Thomas Clark | HTB |
William Gill | HTB |
Edmonton
Albert Danquah | Edgware Team |
Catherine Ellerby | St. Ann Tottenham |
Christopher Stewart | Light House Swiss Cottage |
Claire Pearson | The Lighthouse, SC |
Elizabeth Fellows | St Ann Tottenham |
Jack Driver-Szekely | St George QS & SMC |
Paul Ellerby | Christ Church, Southgate |
Peter Hopkins | St Paul Winchmore Hill |
Ruth Copping | All Saints FB/St John’s Whet? |
Sebastian Cummings | Oakleigh Community Church |
Tim Fairbairn** | St Luke Hampstead |
Willesden
Mervat Metry | St Hugh Northolt |
Ninus Khako | St Alban, North Harrow |
Paul Akinola | St George, Southall |
Ruth Robinson | St Stephen, Ealing |
Wendy Wall | St John Great Stanmore |
Please also pray for those who are being Ordained as a Priest this Petertide.
Priestings 2022 – Total 42 candidates
Holy Sepulchre Holborn, Saturday 18th June 4.00 pm (Two Cities and Stepney)
Ordaining Bishop: +Joanne
Tessa Bosworth | Holy Sepulchre London |
Adewole Agbaje | St Edmund the King and HTB |
Samuel Banner | St Michael Chester Square |
Donna McDowell | St Paul Rossmore Rd |
Christa Brodie-Levinsohn | Hackney |
Elizabeth Campbell | St Luke West Holloway |
Philippa Cook | St Paul Shadwell |
Naomi Maxwell | Hackney |
Ruth May | Kings Cross Church |
Debbie Onyekwuluje | St George and All Saints Tufnell Park |
Matthew Seymour | St Saviour Hanley Rd |
Calebmark Onyemaobi | St Anne, Hoxton with St Columba |
Matthew Tinsley | St Saviour Hanley Rd |
St Lukes Chelsea Saturday 25th June 2022 (Kensington)
Ordaining Bishop: +Graham
Nakita Ainsworth | Holy Trinity Brompton |
Christopher Curry | Brentford |
Gavin Cutler | Holy Trinity Brompton |
Nicholas Morris | Ss Clement and James Notting Dale |
Joseph O’Sullivan | HTB (St Francis Delgarno Way) |
Julian Powell | Holy Trinity Brompton |
Sophie Raeside | St Saviour Upper Sunbury |
Ryan Rodrigues | Holy Trinity Brompton |
Jonathan Simpson | Holy Trinity Brompton |
Thomas Simpson | St John Hampton Wick |
Jade Standley | HTB (St Augustine Queensgate) |
Lucinda van der Hart | St Dionis Parsons Green |
Hampstead Parish Church Saturday 25th June at 3.00 pm (Edmonton)
Ordaining Bishop: +Rob
Jonathan Armstrong | Christ Church Crouch End |
Patricia Brown | St Aldhelm Edmonton |
Graham Dunn | St John at Hampstead |
Keith Jackson | St Francis in the Engine room |
Rupert Jones | St Mary Primrose Hill |
Andrew Kwapong | St Mary and Christ Church Hendon |
Lara Edwards | St Luke Oseney Crescent |
Helen Sims-Williams | Emmanuel West End Hampstead |
Thomas Smith | St Michael Wood Green |
St Peter Ealing Friday 1 July 2022 at 6.30 pm (Willesden)
Ordaining Bishop: +Sarah (+Lusa preaching)
Graham Dale | St Mary Harrow-on-the-Hill |
Sarah Howard-Jones | St Martin Kensal Rise |
Urmila Kurkalang | St Matthew Yiewsley |
Nicola Sudworth | YMCA |
Vanessa Thornborough | St Edmund of Canterbury, Hayes |
Emma Webber | St John Pinner |
St Andrew Holborn 25 June at 5.00 pm (Fulham)
Ordaining Bishop: +Jonathan Ordinary in Attendance: +Sarah
James Chegwidden | St Cuthbert Philbeach Gardens |
Christ Church Mayfair 6 July at 5.30 pm (Maidstone)
Ordaining Bishop: +Rod Ordinary in Attendance: +Sarah
Andrew Balch | St Helen Bishopsgate |
Philip Hudson | St Helen Bishopsgate |