Home / Featured articles / Ordinations 2021
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 15 June 2021

Ordinations 2021

The 2021 ordination lists of those for those being ordained to the Diaconate and the Priesthood.

Please pray for these candidates in the coming weeks.

Deacons 2021 – Total 47 candidates

St Paul’s Cathedral Saturday 3 July 2021 at 2.00pm (Stepney & Kensington)
Ordaining Bishop: +Sarah
Watch the service online. You can download the order of service here. 

Nakita Ainsworth Holy Trinity Brompton
Tessa Bosworth Holy Sepulchre London
Christa Brodie-Levinsohn Hackney
Elizabeth Campbell St Luke West Holloway
Philippa Cook St Paul Shadwell
Christopher Curry Brentford
Gav Cutler Holy Trinity Brompton
Mark Knight St Mellitus College
Johnny Lawes All Saints Laleham
Naomi Maxwell Hackney
Ruth May Kings Cross Church
Joe O’Sullivan Holy Trinity Brompton (St Francis Delgarno Way)
Debbie Onyekwuluje St George and All Saints Tufnell Park
Julian Powell Holy Trinity Brompton
Sophie Raeside St Saviour Upper Sunbury
Ryan  Rodrigues Holy Trinity Brompton
Matt Seymour St Saviour Hanley Rd
Thomas Simpson St John Hampton Wick
Jade Standley Holy Trinity Brompton (St Augustine Queensgate)
Matt Tinsley St Saviour Hanley Rd
Lucinda van der Hart St Dionis Parsons Green

St Paul’s Cathedral Saturday 3 July at 5.00 pm (Two Cities, Edmonton and Willesden)
Ordaining Bishop: +Sarah
Watch the service online. You can download the order of service here. 

Adewole Agbaje St Edmund the King and HTB
Sam Banner St Michael Chester Square
Patricia Brown St Aldhelm Edmonton
Jeremy Cavanagh St Stephen Rochester Row
Graham Dunn St John at Hampstead
Lara Edwards St Luke Oseney Crescent
Sarah Howard-Jones St Martin Kensal Rise
Rupert Jones St Mary Primrose Hill
Urmila Kurkalang St Matthew Yiewsley
Andrew Kwapong St Mary and Christ Church Hendon
Donna McDowell St Paul Rossmore Rd
Nick Morris Ss Clement and James Notting Dale
Jarel  Robinson-Brown St Botolph Aldgate
Helen Sims-Williams Emmanuel West End Hampstead
Tom Smith St Michael Wood Green
Nicola Sudworth YMCA
Vanessa Thornborough St Edmund of Canterbury, Hayes
Emma Webber St John Pinner

St Andrew Holborn 3 July at 11.00 am (Fulham)
Ordaining Bishop: +Jonathan
Ordinary in Attendance: +Sarah
Watch the service live on Facebook

James  Chegwidden St Cuthbert Philbeach Gardens
Seb Jones Ss Peter and Paul Enfield Lock

All Souls Langham Place 7 July at 7.30 pm (Maidstone)
Ordaining Bishop: +Rod
Ordinary in Attendance: +Sarah
Watch the service online

Jonathan  Armstrong Christ Church Crouch End
Drew Balch St Helen Bishopsgate
Graham Dale St Mary Harrow-on-the-Hill
Philip Hudson St Helen Bishopsgate
Philip Keen All Souls Langham Place
Jonathan  Simpson Holy Trinity Brompton

 

Please also pray for those who are being Ordained as a Priest this Petertide.

Total 45 candidates

St John of Jerusalem Saturday 19 June at 3.00 pm (Two Cities & Stepney)
Ordaining Bishop: +Joanne

Vicki Davies St Clement Finsbury
Rebecca Daynes St Saviour Hanley Road
Paul Gurnham St Anne Soho
Mariama Ifode-Blease St James Piccadilly

St John of Jerusalem Saturday 19 June at 5.00 pm (Two Cities & Stepney)
Ordaining Bishop: +Joanne

Helena Bickley- Percival St Stephen Rochester Row
Tracy Browne Christ Church Isle of Dogs
Georgina Elsey St John Hyde Park
Shana Maloney St John of Jerusalem
Rebecca Rimmer Christ Church Highbury

St Mary Hendon Saturday 19th June at 3.00 pm (Edmonton)
Ordaining Bishop: +Sarah (with +Rob)

Natasha Beckles St Luke Kentish Town
Mitzi James Hornsey Parish Church
Emily Kolltveit St Mary Primrose Hill
Miriam Rinsler St Mary Hendon
Ryan Venn-Dunn St Paul Mill Hill as pioneer

St Barnabas Kensington Saturday 19 June at 11.00am (Kensington)
Ordaining Bishop: +Ric

Josh Baines Holy Trinity Brompton
Fernando Carillo Holy Trinity Brompton
Katherine Chow Holy Trinity Brompton
Lewis Dean Holy Trinity Brompton
Jemima Haley Holy Trinity Brompton
Sarah Jackson Holy Trinity Brompton
Will Perry Holy Trinity Brompton
David Simpson Holy Trinity Brompton
Mark Tatton Holy Trinity Brompton
Rachael Wooldridge Holy Trinity Brompton

St Barnabas Kensington on 19 June at 3.00 pm (Kensington)
Ordaining Bishop: +Ric

Simon Dickson St Peter Fulham
Cheryl Freeman St Stephen Shepherds Bush
George Meyrick All Saints Fulham
Alice Ormondroyd St Mary Abbots
David Roberts Holy Trinity Hounslow
Tandy Ruoff HMP Bronzefield
Sam Rylands St Luke Chelsea
Davidson  Solanki St Leonard Heston

St Barnabas Ealing Friday 2 July (Willesden)
Ordaining Bishops: +Pete

Christine  Britton Emmanuel Church Northwood
Anna  Dias St Mary Northolt
Helen Hutchins St Edmund the King Northwood Hills
Fiona Jack St Barnabas Ealing
Tim Radcliffe St Paul Ealing
Tony Richardson Holy Trinity Northwood
Rosie  Richardson Holy Trinity Northwood
Erica Wilding Uxbridge parish

All Saints Notting Hill 28 June at 7.00pm (Fulham)
Ordaining Bishop: +Jonathan, Ordinary in Attendance: +Sarah

John Blackburne All Saints Notting Hill
Alan Rimmer St Stephens Gloucester Rd

All Souls Langham Place 7 July at 7.30pm (Maidstone)
Ordaining Bishop: +Rod, Ordinary in Attendance: +Sarah

Callum Elwood St Peters Barge
Edward Underhill Euston Church
Tom Wright St Nicholas Cole Abbey

FOUND UNDER : Featured articles, News, People, Prayer

About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top