Home / People / Clergy moves / Clergy moves September 2019
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 17 September 2019

Clergy moves September 2019

Into the Diocese

The Revd Trevor Golding, Vicar of St Augustine, Ipswich, Diocese of Edmundsbury and Ipswich is to be Vicar of St Mark, Tollington Park (0617A), from 26 November 2019.

The Revd Sam Korn, Vicar of St Giles with St Peter, Aintree, in the Diocese of Liverpool, is to be Chaplain at St Mary Magdalene Academy (0689), from 20 August 2019.

The Revd Sam Hole, curate at St George the Martyr, with St Alphage and St Jude, in the Diocese of Southwark, is to be Associate Vicar at St Luke, Chelsea (1201), from 2 October 2019.

The Revd Jonathan Samadi, currently Curate at St Philip, Margate, Diocese of Canterbury is to be Vicar of St Mary and St Peter, Staines (1312), from 2 September 2019.

The Revd Julia Palmer, Permission to Officiate, is to be Vicar of St Martin, West Acton (2214), from 4 September 2019.

The Revd Carolyn (Caz) Dunk, Associate Vicar at St John with St James, West Ealing (2205A) (on secondment to St Paul, Ealing 2210), is to be Associate Vicar, of the Ascension, Westdene in the parish of All Saints, Patcham, Brighton, Diocese of Chichester, with effect from 17 October 2019.

The Revd Christopher Rankine, at present Vicar of St Lawrence, Eastcote (2502), is to be Vicar of St John, Walham Green (0807), from 29 October 2019.

Within the Diocese

The Revd Andrew Rooney, SSM Curate at Holy Innocents, Hammersmith (0813), is to be SSM Curate at St Michael and St George, White City Estate (0823), from 25 August 2019.

The Revd Sergiy Diduk, Associate Vicar at All Saints, Hanworth (1011), is to be Priest in Charge of All Saints Hanworth (1011), from 13 October 2019.

The Revd Adele Burgess, Permission to Officiate, is now Chaplain at London Heathrow Airport (2597), from 1 August 2019.

The Revd Alison Christian, Licensed Preacher Under Seal (Advisor and Advocate for Spiritual Direction) (4600), has accepted Permission to Officiate (4600), from 1 August 2019.

To Retire

The Revd Michael Learmouth, Team Rector of the Barnsbury Team (0605), is to retire on 31 October 2019.

Out of

The Revd Canon Stephen Fielding, formerly Associate Vicar at St Mary Abbots (0117), is now House for Duty Team Vicar in the Hitchin Team, with responsibility for two churches at St Pauls Walden and Preston in the diocese of St Albans.

To Resign

The Revd Judy Robinson, Curate at Holy Trinity, Swiss Cottage (known as The Lighthouse) (1613), has resigned from 31 August 2019.

The Revd Oli Robinson, Curate at Holy Trinity, Swiss Cottage (known as The Lighthouse) (1613), has resigned from 31 August 2019.


About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top