Home / People / Clergy moves / Clergy Moves October 2014
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 20 October 2014

Clergy Moves October 2014

Into the Diocese

The Revd Brian Dodsworth formerly Permission to Officiate, in the Diocese of Southwark, now has Permission to Officiate, from 8 September 2014.

The Revd Sophia Acland, NSM at St. George with Stinchcombe, Cam, Diocese of Gloucester, NSM, Associate Priest at All Hallows by the Tower (0101), from 1 November 2014.

The Revd Oliver Douglas Pennant, previously from Canada, is now Interim Priest in the Parish of Brentford (1001), from 1 October 2014.

The Revd Alison Joyce, Incumbent of St. Bartholomew, Edgbaston, Diocese of Birmingham is to be Rector of St. Bride, Fleet Street (0108), from 3 November 2014.

The Rt. Revd Stephen Platten was Bishop of Wakefield, is now SSM House for Duty Rector of St. Michael, Cornhill (0118), from 8 July 2014.

Within the Diocese

The Revd Hugh Thomas, formerly SSM Priest in Charge of St. Margaret Pattens (0132), is now SSM Associate Priest at St. Michael, Cornhill (0118), from 2 October 2014.

The Revd Andrew Keep, Permission to Officiate, is now SSM Associate Priest at St. Margaret Pattens (0132), from 2 October 2014.

The Revd Oliver Ross, Incumbent of St. Olave, Hart Street (0119), Priest in Charge of St. Katherine Cree (0130), Honorary Priest in Charge of St. Clement, Eastcheap (0109), is now SSM Priest in Charge of St. Margaret Pattens (0132), from 2 October 2014.

The Revd Prebendary Rose Hudson-Wilkin, Incumbent of Holy Trinity with St. Philip and All Saints, Haggerston (0506), is to be SSM House for Duty Priest in Charge of St. Mary at Hill (0116), from 24 November 2014, and will also to continue as: Chaplain to the Queen, Chaplain to Speaker of the House of Commons, Priest Vicar at Westminster Abbey, Prebendary at St. Paul’s Cathedral.

The Revd Ed Kendall, formerly Curate at St. Peter, Fulham (0811), and is now the Pioneer Minister for the Mission Church of St. Michael and St. George, Fulwell (BMO), from 29 September 2014.

The Revd Matthew Burridge, a SSM Curate at St. Silas-the-Martyr with Holy Trinity, Kentish Town (1706), is to be a SSM Curate at St. Benet Fink, Tottenham (1903) and St. Phillip the Apostle, Tottenham (1906), from 24 November 2014.

The Revd Bryce Wandrey, Associate Vicar at St. Michael, Highgate (2001) and Curate at All Saints, Highgate (2002), is to be Priest in Charge of All Saints, Highgate (2002) and Associate Vicar at St. Michael, Highgate (2001), from 29 October 2014.

The Revd Prebendary Jonathan Trigg, Incumbent of St. Michael, Highgate (2001) and Priest in Charge of All Saints, Highgate (2002), is to continue as Incumbent of St. Michael, Highgate and to be Curate at All Saints, Highgate (2002), from 29 October 2014.

The Revd Mike Talbot, Incumbent of Emmanuel, Northwood (2413) and Priest in Charge of St. Joseph the Worker, Northolt (2310), is to cease as Priest in Charge of St. Joseph the Worker, Northolt from 1 September 2014.

The Revd Kate Blake, Curate at St. John the Baptist, Pinner (2414), is to be the Incumbent of All Saints, Queensbury (2421), from 24 November 2014.

The Ven Bill Jacob, Archdeacon of Charing Cross (4200) and Incumbent of St. Giles in the Fields (0306), to retire as Archdeacon of Charing Cross 31 December 2014, and will continue as Incumbent of St. Giles in the Fields (0306).

Out of the Diocese

The Venerable Dr. Lyle Dennen, formerly, the Archdeacon of Hackney and Incumbent of St. Andrew, Holborn (0125), now has Permission to Officiate, from 8 September 2014.

The Revd Janet Buchan, Curate at St. Paul, West Hackney (0513), is to be the Priest in Charge of St. Paul, Goodmayes, in the Diocese of Chelmsford from 22 October 2014.

The Revd Janina Ainsworth, SSM Curate at St. George-in-the-East (0715), is to be the Associate Vicar (House for Duty) in Turton Moorlands Team Ministry, in the Diocese of Manchester from 6 October 2014.

The Revd Patricia Wright, SSM Curate at St. Mary, Cable Street (0716), resigned with effect from 28 September 2014.

The Revd Dr. Jennifer King, Chaplain of Barts and the London School of Medicine and Dentistry (0799) and Licensed preacher Under Seal, is to resigned with effect from 3 October 2014.

The Revd Ron Bushyager, Associate Pastor at St. Stephen, East Twickenham (0909), is to resign with effect from 7 November 2014.

The Revd Ruth Bushyager, Area Missioner, Kensington Area (4400), is to be Incumbent of St. Paul, Dorking, Diocese of Guildford from 4 December 2014.

The Revd Oliver Douglas-Pennant, is the Interim Priest in the Parish of Brentford (1001), from 1 October 2014.

The Revd Dane Batley-Gladden, Curate in Charge of St. Augustine, Graham Park (1506A), is to be Incumbent of St. Mary the Virgin, Swanley, Diocese of Rochester, from 7 November 2014.

To Retire

The Revd Alan Wynne, Team rector of the Poplar Team Ministry (0708), is to 30 November 2014.

 


About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top