Home / People / Clergy moves / Clergy and Staff moves July 2020
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 23 July 2020

Clergy and Staff moves July 2020

Into the Diocese

The Revd Jonathan Livingstone, Priest in Charge of St Mary-the-Virgin, Scottish Episcopal Church (Hamilton) and St Andrew’s, Scottish Episcopal Church (Uddingston), Diocese of Glasgow and Galloway, is to be Curate (to be known as Hospitaller) at Great St Bartholomew (0104), from 16 August 2020.

The Revd Arani Sen, Vicar of St Olave, Hart Street (0119) and Area Director of Ministry, is also to be Dean of Cultural Diversity (previously known as BAME) for the Two Cities, from 21 July 2020.

The Revd Rupert Charkham, Vicar of Holy Trinity, Cambridge, Diocese of Ely is to be Vicar of St Michael, Chester Square (0315), from 10 September 2020.

The Revd Helen Whittaker, Chaplain at Leicester Grammar School Trust, Diocese of Leicester is to be Chaplain at Lady Margaret School (0887), from 3 September 2020.

The Revd Allen Bower, Vicar of St Matt’s, Tipton, Diocese of Litchfield, is to be Vicar of St Saviour, Upper Sunbury (1311), from 21 September 2020.

Within the Diocese

The Revd David Ingall, Rector of St Sepulchre, City of London (0121), is to resign with effect from 11 October 2020.

The Revd Clare Dowding, Vicar of St Paul, St Marylebone (0409), is also to be Area Dean of St Marylebone (0400), from 21 July 2020.

The Revd Eileen McGregor, SSM Associate Vicar at St Nicholas, Chiswick (1003), also now has Permission to Officiate (4400), from 3 July 2020.

The Revd Jean-Luc Sergent, Curate at St Barnabas, Kensington (1103), is to be Associate Vicar at St Barnabas, Kensington (1103), 6 September 2020.

The Revd William Van Der Hart, Curate at Holy Trinity, Brompton (1209), is to be Curate at St Dionis, Parsons Green (0805), from 1 September 2020.

The Revd Pamela Barrie, at present SSM at St Nicholas, Shepperton (1305), is to resign with effect from 6 October 2020.

The Revd Mark Arnold, SSM Curate at St Andrew, Sudbury (2101), is to be SSM Curate at St John the Baptist, Pinner (2414), from 18 October 2020.

The Revd Karen Greenidge-Silcott, SSM Priest in Charge at All Hallows Greenford (2303), is to be Stipendiary Priest in Charge of All Hallows, Greenford (2303), from 1 September 2020.

The Revd Paul Reece, Rector of St Lawrence, Little Stanmore (2420), and is also now Chaplain at the Royal National Orthopaedic Trust (2494), from 1 July 2020.

The Revd Ann Clarridge, SSM Priest Cover for Authorised Absence at St Laurence, Cowley (2501), resigned with effect from 10 July 2020.

 

Staff changes at the London Diocesan Fund

Farewell from the LDF

Janet Eaves, PA to the Bishop of Edmonton, who has worked at the Diocese of London for 17 years.

 

Welcome the LDF

Claire Collins, PA to the Bishop of Edmonton, based at 27 Thurlow Road, NW3 5PP

Richard Barrett, Head of Housing based at Diocesan House, Causton Street.

Christopher (Chris) Harris, Director of Finance and Operations based at Diocesan House, Causton Street.

Catherine Dawkins, Head of Finance, based at Diocesan House, Causton Street.

Robyn Gennari, Safeguarding Advisor based at Diocesan House, Causton Street.

 


About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top