Home / People / Clergy moves / Clergy and Staff moves April 2021
Share this page

Share an article by email

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
/ 28 April 2021

Clergy and Staff moves April 2021

Within the Diocese

The Revd Jon Livingstone, Curate at Great St Bartholomew (0104), is to be Chaplain at St Bartholomews Hospital, from 1 July 2021.

The Revd Timothy Handley, Priest in Charge of St James, Garlickhythe (0113), Vicar of St James, Garlickhythe (0113), from 26 April 2021.

The Revd Paul Kennedy, Priest in Charge of St Vedast-alias-Foster (0123), is to be Rector of Charge of St Vedast-alias-Foster (0123), Priest in Charge of St Mary Aldermary, in plurality.

The Revd Simon Downham, Vicar of St Paul, Hammersmith (0812), is also to be Interim Priest in Charge of St Mary, West Kensington (0808), from 29 April 2021.

The Revd Philip Corbett, Priest in Charge of All Saints with Columba, Notting Hill (1113), is to be Vicar of All Saints with Columba, Notting Hill (1113), from 10 April 2021.

The Revd Christopher Thomas Augustine Rogers, Curate at St John the Baptist, Catford and the Downham Team Ministry, Diocese of Southwark, is to be Associate Vicar at St Mary Abbots, Kensington (1170) from 10 June 2021.

The Revd Edward Lees-Millais, Curate at St Andrew, Chelsea (1204), is to be Associate Vicar of St Andrew, Chelsea (1204), from 1 July 2021.

The Revd Stephen Taylor, Curate (known as joint Vicar) at St James, Alperton (2107), is also now Chaplain of Westminster City School, with effect from 22 March 2021.

The Revd Mike Talbot, Director of Mission and Development, Diocese of Carlisle, is to be Interim Minister in the parishes of St Peter and Paul, Harmondsworth and St Mary, Harmondsworth (2504 and 2505), from 6 June 2021.

The Revd Chris John Rose, has been issued with Permission to officiate, from 1 April 2021.

The Revd Mavis Crispin, SSM Curate at St Paul, North Finchley (1403), ceased in this role from 8 April, now has Permission to Officiate, from 9 April 2021.

The Revd Robert Pearson, Permission to Officiate, in London, now has Permission to Officiate, Diocese of Rochester, from 7 April 2021.

Out of the Diocese

The Revd Keith Riglin, SSM Curate at St Anne, Soho (0310) and St Mary le Strand (0305) and Two Cities Area Director of Ordinands, is to be Bishop of Argyll and The Isles in the Scottish Episcopal Church, from 11 April 2021.

The Revd Hugo Foxwood, Curate at St Stephens, Twickenham (0909), is to be Vicar of St Peter, Norbiton, Diocese of Southwark, from 1 September 2021.

The Revd Christopher Hill, Rector of St Mary with St Richard, Northolt (2309 and 2309A), is to be Mission Trainer, Diocese of Winchester, from 14 June 2021.

The Revd Terence Mark Maloney, Vicar of Holy Trinity, Wealdstone (2408), is to be Vicar of Christ Church, Little Heath, Diocese of St Albans, with effect from 19 July 2021.

The Revd Rod Green, Vicar of St Peter, Harrow (2411), is to be Archdeacon of Llandaff, Church in Wales, from 6 September 2021.

Staff changes at the London Diocesan Fund

Farewell from the LDF

Matthew Heath – Temporary File Clerk.

Welcome to the LDF

Chloe Hobbs – PA to AD of London.

 

 


About Communications

The diocesan communications team provides support to the network of clergy, churches, parishes and other worshipping communities that comprises the Diocese of London, as well as to the staff teams of the London Diocesan Fund.

Read more from Communications

Back
to top